Skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd idziemy …
Dawno, dawno temu, kiedy prawdopodobnie byłeś jeszcze aplikantem prawniczym, a może nawet jeszcze wcześniej, w roku 2007 założyłem pierwszy podatkowy blog prawniczy PodwojneOpodatkowanie.pl. Praca w nim zajmowała mi cały dostępny czas pomiędzy różnymi zadaniami, jakie wówczas wykonywałem siedząc w open space na 14 piętrze szklanego biurowca, w którym wówczas siedzibę miało KPMG.
Blog ten, dzięki swojej popularności, przyniósł mi wystarczająco dużo zysku, aby w roku 2008 podjąć decyzję o odejściu z korporacji i przejściu na swoje. Wiele się wówczas działo: udzielałem wywiadów w Gazecie Prawnej, pisałem komentarze do wydarzeń prawno-politycznych, pisałem także do Monitora Podatkowego, wspierałem nawet ówczesnego RPO swoim doświadczeniem w zakresie opodatkowania dochodów zagraniczych. Wszystko to było efektem prowadzenia wspomnianego bloga podatkowego.
W grudniu 2009 roku, po długich miesiącach przemyśleń i planowania, założyłem w końcu blog marketingowy e-Marketing Prawniczy, na łamach którego zacząłem szerzyć w naszej branży wiedzę o tym, w jaki sposób kancelaria prawna może wykorzystać narzędzie, jakim jest blog, do budowy swojej marki i wizerunku oraz w jaki sposób może ona tym sposobem generować większe zyski.
Jak każdy wcześniejszy blog, tak i ten marketingowy zaczął budować moją własną markę fachowca w zakresie promocji kancelarii prawnej.
Dlatego jesienią 2010 roku założyłem web.lex – pierwszą i jedyną jak dotąd w Polsce i Europie firmę konsultingową, która pomaga kancelariom prawnym zdobywać wielki i wspaniały świat za pomocą prawniczych blogów.
Przez następne lata web.lex zaczął się intensywnie rozwijać. Z jednej strony przybywało nam kancelarii, które chcą z nami współpracować, a z drugiej zaczęliśmy poszerzać naszą ofertę zdając sobie sprawę z jednej rzeczy: nasze wsparcie znacznie wykracza poza samą budowę i wsparcie blogów prawniczych. Nie jedynym, ale może najważniejszym przejawem tego podejścia stała się organizacja corocznej – zamkniętej konferencji web.lex Meeting, oraz stworzenie zamkniętego portalu z bazą wiedzy biznesowej i licznymi biznesowymi szkoleniami.
W tym czasie ja sam zacząłem lepiej rozumieć naszą organizację, jakie są jej wartości i jak budować ją silną na solidnych i trwałych fundamentach. Wówczas to wykrystalizowała się nasza kultura organizacyjna wraz z wartościami, które wszystkie razem zmierzają do idei wspólnej i uczciwej pracy oraz chęci pomocy prawnikom w ich codziennych zmaganiach, nie tylko zawodowych.
Mniej więcej na przełomie lat 2012-13, poznałem Kasię Solgę, wówczas szefa organizacyjnego jednej z katowickich kancelarii prawnych, które to spotkanie wpłynęło istotnie na rozwój całego web.lex’a. W lutym 2015 roku Kasia powołała do życia swój wyjątkowy i dobrze znany blog pt.: Jak prowadzić kancelarię. Jak sama mówi, jest to blog „o praktycznej stronie prowadzenia prawniczego biznesu”.
W tym roku wydałem pierwszy (zapewne na całym Świecie, a na pewno w Polsce) poradnik o blogowaniu w kancelarii prawnej, pt. Pamiętnik Adwokata. Książka natychmiast stała się jednym z bestsellerów księgarni OnePress.
Po premierze książki, zamknąłem blog marketingowy i otworzyłem blog o tym samym tytule, co książka: Pamiętnik Adwokata, który skupiał się już nie tylko na blogowaniu, ale także zaczął poruszać wiele innych, istotnych w zarządzaniu kancelarią prawną, wątków.
2017
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się także, jak jeszcze web.lex może realizować naszą misję i jeszcze lepiej pomagać prawnikom i ich kancelariom. Zdawałem sobie przy tym sprawę z tego, że pomocy tak naprawdę potrzebują początkujący prawnicy, którzy nagle po aplikacji wrzuceni w sidła konkurencyjnego rynku, mają bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak mogę im pomóc?
Z tych przemyśleń narodziła się idea bezpłatnej księgowości prawniczej przez pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania młodej kancelarii. Pierwszy rok to jest czas, kiedy każda kancelaria może zacząć się intensywnie rozwijać, jeśli tylko będzie miała środki na promocję, a te może sobie zaoszczędzić właśnie nie płacąc za usługę księgowej.
Ostatecznie w sierpniu 2017 roku sąd rejestrowy dokonał wpisu w KRS naszej nowej spółki web.lex Bookkeeping sp. z o.o. i od tego momentu mogliśmy rozpocząć naszą działalność księgową. Hurra! 🙂
W tym roku założyłem podcast W drodze do kancelarii. Podcast ten również idealnie wpasowuje się w naszą ideę pomocy młodym kancelariom, gdyż każdy początkujący prawnik jest również na swojej „drodze do kancelarii”, albo dzień w dzień do tej kancelarii podróżuje. Do podcastu zapraszam „doświadczonych prawników, którzy niejedną wiosnę w todze mają już za sobą”. Ciebie również zapraszam do posłuchania!
Jak wspomniałem, w web.lex wspieramy prawników nie tylko pod kątem zawodowym, ale także w innych sferach życia. Wśród naszych klientów bywały różne życiowe sytuacje, w których liczyła się każda złotówka, zatem wspieraliśmy ich także finansowo. Po jakimś czasie zdałem sobie sprawę, że dużo bardziej efektywnie taką pomoc może świadczyć fundacja. Dlatego w roku 2019 zarejestrowaliśmy w KRS Fundację web.lex, której celem statutowym jest wsparcie prawniczych rodzin w ich trudnych sytuacjach życiowych.
Jeśli chcesz wesprzeć naszą Fundację, to numer konta znajdziesz na tej stronie. A może znasz prawnika w trudnej sytuacji rodzinnej, to również daj nam znać – być może nasza Fundacja będzie mogła mu jakoś pomóc.
Rok 2019 to także okres połączenia sił i kompetencji z Kasią Solgą, która dołączyła do web.lex Bookkeeping, aby wesprzeć nas swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu księgowości kancelarii prawnej. Kasia wniosła także dużo energii i nowych pomysłów, dzięki czemu mogliśmy wzbogacić naszą ofertę o dodatkowe wartościowe elementy i w efekcie znacznie lepiej wspierać kancelarie prawne w rozwoju.
Dokąd idziemy…
Och … planów mam – i mamy wspólnie – całe mnóstwo. Mam nadzieję, że czasu nam wystarczy, aby wszystkie zrealizować. Najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed nami, to aby wraz ze wzrostem całej grupy web.lex utrzymać naszą wyjątkową kulturę i misję w połączeniu z wartościami, jakie nam przyświecają.
PS. Ty także o tym pamiętaj! Silna kultura i jasno sprecyzowane wartości są najważniejszym kapitałem / zasobem Twojej kancelarii. Jeśli TO masz, to wówczas nie masz większości problemów, jakie trapią kancelarie nie mające swojego wyraźnego trzonu i mocnego pnia.
Skoro poznałeś naszą historię, sprawdź naszą najwygodniejszą księgowość prawniczą! >>
Słonecznie Cię pozdrawiam!
Rafał Chmielewski 🙂